PIKAT E SHITJES

Produktet Frutomania janë në dispozicion në të gjitha supermarketet në qytetet e mëdha të Kosovës. Gjatë vitit 2012 edhe nëpër dyqane të vogla afër jush. Shiko hartën interaktive me të gjitha pikat e shitjes...me shume

Leng kajsie te shtrydhur

Permbajtja:

Lëng kajsie të shtrydhur PA KONCENTRAT , i prodhuar nga kajsi të mbledhura me dorë.

Kajsi e shtrydhur 30 % dhe Mollë e shtrydhur 70 %.

Pa ujë të shtuar, pa konzervans, pa sheqer të shtuar.

Lëng plotësisht natyral:

fruta të shtrydhur për një litër lëng, 8 kajsi dhe 8 molla.

Leng kajsie te shtrydhur

Vlerat ushqyese:

Vlera Per  100 ml
Energji 213.5 KJ/51.14 kcal
Proteina 0.5 %
Sheqer* 8.2 %
Yndyre 0.1 %
Mbetje e thate 8.76 %
Aciditeti 0.55 %

Sheqer * - nuk përmban sheqer të shtuar, por VETËM sheqer natyral nga përbërja e frutit të shtrydhur

Leng kajsie te shtrydhur

Pse duhet ta pimë lëngun e kajsisë ?

Kajsia:

  • ka vlera të mira ushqimore.
  • luan një rol të rëndësishëm në pastrimin e gjakut,
  • përdoren me efekt edhe në rastet e zënies së zërit,
  • kajsitë janë ushqim i çmueshëm për ata që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë.

Ajo përmban rreth 14 për qind sheqerna, acide organike, albumina, pektine, kripëra minerale, si: kalium, fosfor, kalcium, vitamina te ndryshme si provitamina A, Vitamine B1, B2, PP, C etj.